Usuwanie pyłu lakierniczego

Po wizycie u lakiernika można czasami zauważyć biały nalot na karoserii, który nie schodzi po jednorazowym myciu. Nalot jest mało widoczny, jednak po przejechaniu po nim ręką jest odczuwalny. Jest to tzw. odkurz lakierniczy. Co to jest dokładnie, jak powstaje i czy jest to wina lakiernika? Jak się okazuje, jest wiele błędów które mogą popełnić lakiernicy – odkurz lakierniczy jest właśnie jednym z nich. W tym artykule podpowiemy jak usunąć odkurz z lakieru, z karoserii i szyby samochodowej.

Odkurz po lakierowaniu – co to jest?

Odkurz jest wadą lakierniczą i jest określany jako drobne cząsteczki rozpylonego lakieru, które przykleiły się do powłoki lakierowanej powierzchni, albo nie zostały przez nią całkowicie wchłonięte. Odkurz inaczej bywa określany jako zapylony lakier na samochodzie. Pył lakierniczy może osadzać się zarówno na szybie, jak i na lakierze samochodu.

Przyczyny osadzania się pyłu lakierniczego

Odkurz lakierniczy najczęściej pojawia się w sytuacji niewystarczającego zamaskowania auta w pomieszczeniu, gdzie dokonuje się lakierowania. Lakiernik najwidoczniej przed lakierowaniem innego samochodu albo innej części Twojego samochodu nie przykrył całego auta odpowiednią folią maskującą. Jak widać, do lakierowania potrzebne jest umiejętne połączenie wiedzy, talentu oraz doświadczenia. Odkurz może powstawać przy nadmiernym pośpiechu w pracy lakiernika bądź z jego niewiedzy.
Ogólnie podaje się dwie najważniejsze przyczyny osadzania się pyłu lakierniczego na karoserii bądź szybie samochodu:

  • nieprawidłowo dobrany utwardzacz lub rozcieńczalnik do lakierowanej powierzchni i temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu
  • nierówna aplikacja warstw lakieru za pomocą pistoletu lakierniczego.

Jak należy lakierować, by odkurz nie powstał?

Instrukcja jest prosta. Najpierw należy nałożyć lakier na aucie i zostać na dłuższą chwilę, by malowana powierzchnia się wysuszyła. Aby zapobiec powstawaniu odkurzu, należy usunąć zanieczyszczenia z pomieszczenia za pomocą wyciągu albo przewietrzenia, a pistolet lakierniczy prowadzić metodą “na zakładkę”, tak by równomiernie rozprowadzić warstwę lakieru.

Jak oczyścić samochód z pyłu lakierniczego?

Brudne szyby po lakierowaniu, a także karoserię z osadzonym pyłem można spróbować samemu wyczyścić. Najlepiej byłoby ponownie podjechać do lakiernika i poinformować go o zaistniałym problemie. Lakiernik pewnie zaproponowałby zrobienie polerki auta. Jeśli jednak zależy nam na czasie, albo po prostu sami chcemy oczyścić auto, istnieją sprawdzone sposoby pozbywania się odkurzu. A więc jak tego dokonać?

Jak usunąć pył lakierniczy z szyb oraz z lakieru?

Pierwszy sposób to szmatka nasączona nitro lakierniczym, którą można na zmianę z drugą czystą szmatką, nacierać powierzchnię auta. Należy wycierać naprzemiennie aż zejdzie, często zmieniając szmatki na czyste. Do usuwania odkurza z lakieru dobra jest masa plastyczna z glinki, która nie niszczy powierzchni, jest łatwa i szybka w użyciu. Występuje w dwóch kolorach: różowym i niebieskim, które należy wybrać w zależności od twardości lakieru i ich koloru.