Sprzęt do lakierowania samochodu

Sprzęt do lakierowania samochodu

Wymarzony kolor Twojego auta może być na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne technologie obecnie pozwalają na pełen profesjonalizm również w lakiernictwie. Maszyny lakiernicze powinny działać jak marzenie pod rękami doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, ale nadal pojawiają się następujące pytania: Jaki sprzęt do lakierowania wybrać? Który okaże się najlepszy? Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Polerować samemu czy polerować u lakiernika?

Malowanie auta na własną rękę może być ryzykowne, choć jest możliwe, ale zawsze lepiej udać się do profesjonalisty. Z kolei posiadając własne auto, można zaoszczędzić trochę pieniędzy i nauczyć się lakierować samochód samemu. W wyniku jakichś niekorzystnych zdarzeń, warunków pogodowych czy ze starości, mogą się pojawić rysy na lakierze. Z pewnością będzie trzeba lakierować auto przy naprawie powypadkowej. Jak to zrobić? Jakie są etapy usuwania rys z samochodu?

Jak wygląda proces lakierowania samochodu?

  • zdejmujemy starą warstwę lakieru z samochodu za pomocą papieru ściernego
  • mycie i odtłuszczenie nadwozia auta
  • nałożenie podkładu, wygładzenie
  • nałożenie lakieru bazowego – czekamy aż wyschnie
  • nałożenie lakieru bezbarwnego
  • polerowanie w celu zniwelowania niedoskonałości

Czym się kierować przy wyborze sprzętu do polerowania samochodu?

Materiały użyte do lakierowania samochodu powinny być zgodne z wytycznymi obowiązującymi w Unii Europejskiej. Przy samodzielnym lakierowaniu auta należy wyposażyć się przede wszystkim w czas i uzbroić w cierpliwość, a dalej sprzęt do lakierowania samochodu. Warto również zainwestować w ściereczki antystatyczne, dzięki którym usunie się pył osiadający na aucie. A jaki rodzaj papieru ściernego wybrać?

  • aby usunąć rdzę – papier ścierny o gradacji 60-120
  • aby szlifować szpachlą – papier ścierny o gradacji 120-240
  • aby przygotować samochód do podkładu – papier ścierny o gradacji ok. 320

Jaki pistolet do lakierowania jest najlepszy?

Niezbędnym zakupem przed podjęciem się lakierowania jest kupno kompresora i pistoletu do lakierowania samochodów. Po pierwsze, kompresor olejowy – musi być wydajny i mieć dużą pojemność (im większą, tym lepiej). Dobrze, by kompresor miał pompę dwutłokową, co może zwiększyć jego wydajność podczas malowania. Później sprawa kupna dotyczy wyboru odpowiedniego pistoletu lakierniczego, ale to on powinien być dopasowany do wybranego kompresora, nie odwrotnie.