Siatki plecione – jak o nie dbać i przed czym je chronić?

Plecione siatki karbowane i krepowane są często opisywane jako rozwiązania niemal wolne od wad. Nie oznacza to jednak, że nie możemy mieć w stosunku do nich żadnych zastrzeżeń. Decydując się na ich zakup powinniśmy dowiedzieć się więc, jak o nie dbać i na jakie zagrożenia związane z ich użytkowaniem zwracać szczególną uwagę.

Jak dbać o siatki plecione?

Jeśli plecione siatki mają zachować trwałość i wytrzymałość przez długi czas, konieczne jest nie tylko zapewnienie im regularnej pielęgnacji, ale i pamiętanie o choćby podstawowych zabiegach konserwacyjnych. Siatki krepowane powinny być więc regularnie oczyszczane ze zbierających się na nich zanieczyszczeń, bo nawet te, które są chronione przed powstawaniem rdzy przez swoich producentów, nigdy nie dają stuprocentowej pewności tego, że uda się pozbyć tego zagrożenia. Warto pamiętać też o tym, że siatki plecione nierdzewne powinny być regularnie malowane i impregnowane. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań stosowanych jako siatki ogrodzeniowe, nawet jeśli mamy na uwadze to, że będą pełnić swoją funkcję jedynie przez pewien czas.

Czy siatki plecione mają wady?

Choć siatki plecione nierdzewne są często opisywane jako rozwiązania niemal niezawodne, podobnie jak inne rodzaje siatek nie mogą być opisywane jako propozycje wolne od wad. Ich lista nie jest, na szczęście długa, a najważniejsza wiąże się z tym, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, bo ich utrzymanie w czystości wymaga pewnego zaangażowania z naszej strony. Warto pamiętać także o tym, że choć siatki plecione nierdzewne są znane ze swojej wytrzymałości, nie oznacza to wcale, że w żadnym wypadku nie mogą ulec uszkodzeniu. Nawet jeśli nie jest im straszny wiatr, deszcz i śnieg, nie są najlepszym zabezpieczeniem przed złodziejami, którzy mogą je łatwo sforsować.