Siatki plecione – rodzaje i specyfika

Plecione siatki karbowane kojarzą się nam przede wszystkim z ogrodnictwem, ogrodzeniami posesji i budownictwem i rzeczywiście, właśnie tam najczęściej mamy z nimi kontakt. Warto mieć jednak na uwadze to, że posiadają również szereg innych, wcale nie mniej interesujących zastosowań. I choć zwykle siatki plecione wydają nam się monolitem, także w ich ramach mamy do czynienia z interesującymi podziałami.

Zastosowanie siatek karbowanych

Jak już wspomniano, siatki plecione nierdzewne najczęściej możemy spotkać w ogrodnictwie i budownictwie. Siatki karbowane doskonale zabezpieczają rośliny przed szkodnikami, można jednak na nie liczyć także wtedy, gdy konieczne jest podtrzymywanie drzew owocowych i krzewów, aby nie doszło do ich uszkodzenia.

Siatki krepowane często są też elementem konstrukcyjnym podczas prac budowlanych. Są znane choćby z tego, że wzmacniają beton. Co ciekawe, z siatkami karbowanymi często mamy do czynienia także w transporcie. Nie mają sobie równych, gdy mamy do czynienia z ładunkiem wymagającym większego zabezpieczenia podczas przewożenia.

Rodzaje siatek plecionych

Jak już wspomniano, siatki plecione nie są monolitem. Można je podzielić na co najmniej kilka sposobów, najczęściej wspomina się przy tym o siatkach karbowanych oraz krepowanych. Te pierwsze wykonuje się z drutu lub pręta skręcanego w karbowym, lub falistym kształcie. Siatki karbowane, ze względu na swój niebanalny wygląd, pełnią także funkcję dekoracyjną. Po rozwiązania krepowane sięga się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na wytrzymałości i elastyczności. To znakomite elementy konstrukcyjne, które sprawdzają się także w konstrukcjach ogrodzeniowych ? tak stałych, jak i tymczasowych.