Podstawowe zasady użytkowania akcesoriów survivalowych

Dobry sprzęt outdoorowy to podstawa wszelkich wypraw survivalowych – bez niego trudno wyobrazić sobie taką wycieczkę. A jednym z elementów takiego wyposażenia jest nóż survivalowy, który przydaje się zarówno na rodzinnych wycieczkach, jak i bardziej eksploracyjnych wypadach w niedostępne rejony. Jednak nóż – tak jak wszystkie akcesoria survivalowe – musi być użytkowany zgodnie z pewnymi zasadami, które są gwarancją nie tylko funkcjonalności, ale też bezpieczeństwa. Zatem jak użytkować taki sprzęt survival?

Stosuj zasady bezpieczeństwa

Używając noża survivalowego – i to bez względu na jego rodzaj – trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • wycieranie noża trzeba rozpoczynać od miejsca nienaostrzonego (czyli grzbietu)
  • w przypadku noża składanego należy unikać obciążania naciskiem palców lub dłoni głowni (wprawdzie noże posiadają odpowiednie zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym otwarciem, ale mechanizm może okazać się wadliwy)
  • czubek ostrza zawsze powinien być kierowany na zewnątrz ciała
  • nie należy kierować ostrza noża w kierunku osób postronnych

Stosowanie się do tych zasad pozwoli uniknąć zagrożeń związanych z uszkodzeniem ciała.

Podstawowe zasady użytkowania

Oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa warto też pamiętać o najważniejszych zasadach użytkowania takiego sprzętu survivalowego. Po pierwsze noża nie wolno rozkręcać, a po drugie – trzeba go regularnie ostrzyć. Dodatkowo zawsze trzeba go używać zgodnie z przeznaczeniem. Świadome i zgodne z zasadami użytkowanie zagwarantuje jego trwałość na długie lata.

Nóż survivalowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia outdoorowego. Zawsze należy użytkować go zgodnie z przeznaczeniem i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.