Noże survivalowe – podstawowe rodzaje

Wyprawy survivalowe cieszą się sporą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż zapewniają nie tylko świetną rozrywkę, ale też pewien poziom adrenaliny (tak potrzebną dla niektórych podróżników). Jednak aby taka wyprawa była udana i bezpieczna, to niezbędny jest dobry sprzęt outdoorowy – i to nie tylko namiot, plecak, naczynia czy ubrania, ale też mniejsze akcesoria survivalowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nóż survivalowy, bez którego trudno wyobrazić sobie taką wyprawę. Jednak decydując się na jego zakup warto pamiętać o tym, iż do wyboru są różne rodzaje noży. 

Nóż myśliwski – dla trapera

Pierwszym rodzajem noża survivalowego jest nóż myśliwski, który charakteryzuje się lekko zakrzywionym brzuścem, co osłabia zdolności tnące, a poprawia pchnięcie. Jednym z najbardziej popularnych noży myśliwskich jest hookblade, który pozwala przeciąć skórę zwierzęcia bez uszkadzania organów wewnętrznych.

Nóż bojowy – dla żołnierza

Innym nożem survivalowym jest nóż bojowy, który w niektórych przypadkach może się przydać także na tego typu wyprawach. Taki sprzęt survival charakteryzuje się mocno zaostrzoną głownią (i to zarówno jej górną, jak i dolną częścią), co zwiększa jego właściwości kłute. Najbardziej rozpowszechnione noże bojowe to dagger i spear point. 

Nóż roboczy – dla uczestnika obozu

Nóż survivalowy roboczy charakteryzuje się największym poziomem bezpieczeństwa. Dlatego też zdecydowane większość z nich posiada tylko jedną krawędź tnącą i ostrze skierowane ku dołowi. Najpopularniejsze modele noży roboczych to spike i warncliff.

Sprzęt outdoorowy to podstawa wszelkiego rodzaju wypraw na łono natury. A dobrze dobrany nóż survivalowy to gwarancja funkcjonalności i bezpieczeństwa