Dom energooszczędny to dom tani

Budowanie domów energooszczędnych wcale nie oznacza budowania domów drogich. Wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach koszty domu to przede wszystkim koszty jego utrzymania. W tym głównie koszty jego ogrzewania w zimie i ochłodzenia w lecie, wiec postawienie na domy energooszczędne sprawia, że koszt posiadania domu w dłuższej perspektywie będzie niższy, jeśli zainwestujemy na początku trochę więcej w lepsza konstrukcję.

Nowoczesna budowa domów energooszczędnych

Wszystkie nowe inwestycje to tak naprawdę budowanie domów energooszczędnych, ale energooszczędność może tutaj być bardzo mocno stopniowana. Typowe budowanie domów energooszczędnych to tworzenie domów, które nie wymagają za dużo ogrzewania, ale bez pieca centralnego ogrzewania ani rusz.

Nowoczesne budowanie domów energooszczędnych umożliwia rezygnację klasycznego mechanizmu ogrzewania całego domu. Pozwala na przykład na korzystanie z małego awaryjnego piecyka gazowego. Całą resztę załatwia sam budynek i technologie ekologiczne.

Skuteczna budowa domów energooszczędnych

Budowa domów energooszczędnych to budowa takich domów, które zatrzymują w sobie całą energie cieplną dostarczana z zewnątrz chociażby przez słońce, jak i energię z działań człowieka. Tu przykładem może być energia gotowania lub ciepło urządzeń elektrycznych.

Budowa domu energooszczędnego w ciepłych krajach może ograniczać się do zatrzymywania ciepła, ale u nas to za mało. Potrzebny jest jeszcze drugi filar, którym jest zawsze jakiś rodzaj zewnętrznego źródła energii. Mogą to być kolektory słoneczne, pompy ciepła lub też rekuperacja, która coraz częściej traktowana jest jako standardowe rozwiązanie.