Co jest ważne przy pisaniu CV?

Poprawnie napisane CV pomaga w dobrym przedstawieniu umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. To bardzo istotna kwestia, która pozwoli uzyskać wymarzoną pracę.

Informacje osobiste na początku CV

Każdy szablon CV przewiduje wpisanie danych podstawowych. Uzupełnij swoje imię i nazwisko, adres kontaktowy, numer telefonu, adres e-mail, który nie zawiera nieprofesjonalnych pseudonimów. Nie jest konieczne podawanie daty urodzenia ani statusu. Jeśli jednak wolisz, lepiej umieścić tę informację na końcu swojego CV. Życiorys nie przewiduje też podawania narodowości – w wielu krajach pracodawca nie ma nawet prawo do weryfikacji tych informacji.

Wykształcenie i praktyka zawodowa

Wzory CV do pobrania przewidują osobne kategorie dla edukacji i doświadczenia zawodowego. Profesjonalne wzory CV zapewniają nam miejsce, gdzie możemy w punktach wpisać wszelkie dane dotyczące zakończonych szkół. Tam powinna znaleźć się nazwa szkoły, kierunek studiów, stopień i rok ukończenia. Następnie wypisz inne formy edukacji, które ukończyłeś. Nie trzeba wspominać o wszystkich kursach, w których kiedykolwiek uczestniczyłeś. Dokonaj wyboru między nimi w zależności od znaczenia dla pracy o którą się ubiegasz. Warto podajć nazwę instytucji, która zorganizowała szkolenie, czas jego trwania oraz czy kurs został zakończony egzaminem. Jeśli nadal jesteś w szkole, podaj przewidywany czas ukończenia.

Doświadczenie jest najważniejsze, sortuj poszczególne prace chronologicznie. Dla każdego pracodawcy podaj nazwę firmy i zajmowane stanowisko. Jeśli szukasz pracy w innym kraju, należy pamiętać, że poprzedni pracodawcy mogą być nieznani, a zatem konieczne jest, aby prawidłowo ich opisać.