6 porad jak negocjować kupno z deweloperem

Rozglądasz się za nowym mieszkaniem, ale ceny proponowane przez dewelopera nie są satysfakcjonujące? W głowie pojawia się myśl “kupiłbym, gdyby kosztowało mniej”? Nic straconego: negocjuj. Rozmowa z deweloperem do najprostszych nie należy. Jak więc dobrze przygotować się do negocjacji żeby odnieść sukces? Liczy się odpowiednie nastawienie – cena podana przez dewelopera nie musi być finalna.

Zastanów się, na jakim mieszkaniu Ci zależy

Zwróć uwagę na różne aspekty dotyczące nowego mieszkania, przede wszystkim na jego – wielkość i lokalizację. Z tym wiąże się także codzienny dojazd do pracy. Jeśli podróżujesz komunikacją publiczną, sprawdź jej rzeczywiste funkcjonowanie w tych godzinach – w dużych miastach takich jak Poznań, Warszawa czy Wrocław natężenie ruchu może być ogromne.

Zrób rozpoznanie rynku

Sprawdź dewelopera pod względem zainteresowania kupców, ile mieszkań zostało do sprzedania i czym się różnią między sobą. Deweloper będzie bardziej chętny do negocjacji jeśli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania z puli np. 30%, które zostały od paru miesięcy niż ostatniego.

Porównaj oferty

Zastanów się, z jakich udogodnień będziesz chciał korzystać, czy potrzebujesz miejsca garażowego albo komórki lokatorskiej. Sprawdź ceny u konkurencji i nie wahaj się wykorzystać tych informacji podczas rozmów. Nic tak nie działa jak świadomość, że jesteś zainteresowany również innymi, lepszymi pod względem ceny czy lokalizacji ofertami.

Dokładnie obejrzyj mieszkanie

Jeśli mieszkanie już jest, to koniecznie je obejrzyj, najlepiej parę razy. Sprawdź czy wszystko działa i wygląda tak, jak powinno. Negocjuj przeróbki, remonty itp. Jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj z usług inspektora budowlanego, który oceni to za Ciebie.

Co możemy negocjować?

  • cenę końcową,
  • możliwość zabudowy balkonu,
  • wielkość, jakość oraz ilość miejsc parkingowych,
  • wielkość piwnicy lub komórki lokatorskiej,
  • bezpłatne przeróbki w przypadku mieszkania już stojącego.

Porada

Negocjacje nie kończą się po zapłaceniu kwoty! Jeśli kupiliśmy mieszkanie w zupełnie nowym budownictwie, to istnieje ryzyko, że budynek pracując odkryje usterki, np. popękane ściany. Mamy prawo negocjować z deweloperem naprawę takich uchybień bez dodatkowej opłaty z naszej strony.